Velikonoce jsou křesťanské svátky, které k nám promlouvají připomínkou ukřižování Ježíše Krista a oslavují jeho zmrtvýchvstání. Součástí těchto svátků je řada lidových zvyků a tradic, které mají své kořeny již z doby předkřesťanské a tedy v pohanských obřadech vítání jara.
Ke krásným a starým zvykům vítání jara patří zdobení vajec.
O historii kraslicZdobení a obřadní užití vajec sahá hluboko do minulosti o níž svědčí archeologické nálezy z pravěkých a starověkých pohřebišť.V egyptských a nubijských hrobech jsou nacházena pštrosí vejce.Šest hliněných modelů pštrosích vajec s bílým malováním a jedno s černými klikatkami. Také bylo nalezeno husí vejce ve starobabylónském Nippuru 3000 let př. n.l.
Zlaté vejce bylo nalezeno ve starosumérské královské nekropoli Ur, také datováno 3000 let př. n. l.
Z etruského města Tombo di Isis ve Vulci z 5.- 6. st.př. n. l. pochází pštrosí vejce malované rhodskými, ionskými a kyperskými motivy.
Zdobené vejce nebo vejce přímo kladené v řeckých a římských hrobech se též nacházela.
Obyčej kladení a zdobení vajec a kladení do hrobu zemřelým je rozšířen také u Slovanů. Svědčí o tom nálezy vaječných skořápek v Polsku- v Opoli z 11. stol., ve Vratislavi z 12. stol.
Nálezy v Novgorodu- červeně zdobené vejce z 11.- 13. stol.n.l.
U nás ve slovanských hrobech od 6.- 11. stol.n.l. jsou nalézány nezdobené slepičí skořápky. Na našem území byl učiněn objev v r. 1973 při výzkumu mladohradištního pohřebiště ve Vel. Hostěradkách okr. Břeclav, byl nalezen doklad existence kraslice na našem území. Byl nalezen hrob ženy datovaný do doby 1020- 1030 n. l. v němž byly skořápky původně karmínové barvy se stopami geometrického ornamentu.
Zvyky klást vejce do hrobu je přikládán tradičně symbolický smysl, související s pohanskými představami o posmrtném znovuzrození člověka.Vejce v hrobě mělo i funkci potravinového milodaru.
Název pro zdobené vejce – kraslice pochází ze staročeského ,, kraslici ´´ ( tj.krášlené vejce )
z ,, krásniti‘‘ pokud ,, krásný ‘‘ znamenalo ,, červený ‘‘.
V českých zeních je doložen tento název ze 14. stol. Uvádí ho např. Klaretův veršovaný latinsko-český ,, Glosář ‘‘, vznikl kolem r. 1365 : decra kraslicza.
Samotné slovo kraslice se rozšířilo mezi vrstvy lidí a je více známo teprve ve 20. století.
Samotný význam vejce a jeho výmalba- zdobení má kořeny ve staré lidské představě o vejci jako symbolu nového života a růstu.Vkládání vajec do základů nového domu, do první vyorané brázdy na poli, používala se k zabezpečení blahobytu a dobré úrody.
Vejce pomáhala v léčitelských praktikách, věštbách.
Ve velikonočních obyčejích vystupují malovaná vejce ve starobylém obřadu, významu obřadního daru, jako prostředek vyjádření lásky, přání, odměny.
Nejstarší a všeobecně rozšířené barvení velikonočních vajec je na červeno. Červená barva jako barva lásky a krve- životadárné síly.
O barvených vejcích v souvislosti s koledou máme zprávu z 10. stol., kde v klášteře sv. Jiří v Praze abatyše Mlady ( sestry knížete Boleslava II., zakladatele kláštera) byla panovníkům rozdáváno o velikonočním pondělí a o svátku sv. Jiří po 8 barvených vejcích.
Další barvy používané při výzdobě kraslic byla žlutá a zelená.Mnohé staré představy o významu barev v průběhu 19. století z lidových tradic vycházely.
Zdobení kraslicJe mnoho způsobů zdobení a malování vajec, každý kraj, země má svůj způsob malby nebo úpravy vajec.Malujeme voskem- rezerváž, leptáním a gravitováním, lepením slámou, lepením dužniny jezerní sítniny, leptáním kyselinou mravenčí, leptáním šťávou z kysaného zelí, olepováním textilem, zdobením okutím, drátkováním, broušením vajec, oháčkováním vejce nitkou, batikováním v cibulovém roztoku, zdobením prvními lístečky trávy aj.
Nejrozšířenější a motivicky nejbohatší technikou na slovanském území, a je také považována za nejstarší je ,, malování voskem ‘‘.přesněji řečeno vykrývání vzoru na vejci voskem. Ve 20. století zdomácněla tato technika ( též se používala tato technika na textil název indonéského původu značící vzorování pomocí vosku. ) ornament se nanáší voskem pomocí špendlíkové hlavičky vsazené do dřívka.Dříve se používaly pomůcky k nanášení vosku- husí brk, sláma, dřívko, kresba byla hrubá a byly jednoduché motivy.
Podle způsobu aplikace vosku byly dva typy voskových kraslic slzovitý a lineární.
Pro slzovitý typ je důležitá tečka a slzovitá čárka vytvářená krátkým tahem špendlíkovou hlavičkou namočenou do včelího vosku.
Až do současnosti se batikování slzového typu udrželo v západních a jižních Čechách- Chodské straky. Nejlepšími malérečkami ,, strak ‘‘ bývaly chodské švadleny a vyšívačky ,,šedličky ‘‘, které využívaly při práci na kraslicích i prvků krojové výzdoby.
Způsob batikování vajec se udržuje dodnes na Jindřichohradecku, Pelhřimovsku, Českobudějovicku.
Plastické nanášení černého vosku na vejce špendlíkovou hlavičkou se uplatnilo v Libotenicích na Litoměřicku v Čechách. Také v Repejově a Nižné Písané na východním Slovensku.
Na západní Moravě se vejce batikovaly špendlíkem místy do pol. 20.století. Barevná a malovaná vejce tvořila součást ,, horácké malovny ‘‘ velikonočního dárku pro mládence.
Typické jsou sluncové, vějířové a hvězdicové kompozice, ratolesti, holubičky, srdce a na Telčsku a Dačicku i figurální motivy.
Batikovaná kraslice slzového typu byly rozšířeny na poč. 20. stol i na stř. Moravu až po severozápadní Moravu.
Kompozice kraslicKompozice kraslice voskovou rezerváž slzového typu jsou tři. První z nich je vertikální ( motiv se klade od špičky vejce dolů ). Druhá je kompozice horizontální ( vzor jde vodorovně okolo středu vejce) Třetí kompozice je diagonální ( vzor jde šikmo vzhůru, stoupá po kraslici ovíjí se jako svlačec ). Tyto tři kompozice se doplňují rozetkami ( malé kytičky ) nebo většími rozety, které vyplní plochu vedle votivního pásku zdobené kraslice.
Doporučuje se nekombinovat tyto vzory společně, aby nevznikal na kompozici kraslice kříž.
Kraslice by měly být kompozičně čisté, aby zachovaly starobylý ráz.
Napsala Hana Bláhová, pedagog výtvarného oboru Zuš Černošice