Johann Sebastian Bach (21. března 1685 Eisenach – 28. července 1750 Lipsko)
byl německý hudební skladatel a virtuóz hry na klávesové nástroje, považovaný za jednoho z největších hudebních géniů všech dob a završitele barokního hudebního stylu. Bachovo dílo mělo a má značný vliv na další vývoj hudby počínaje Mozartem a Beethovenem až po Schönberga nebo Goreckého.
Ve své době proslul především jako vynikající varhaní interpret a improvizátor, i když hrál i na smyčcové nástroje – na housle a violu. Ve své době byl uznáván jako geniální varhaník, ale jako skladatel zůstal nepříliš pochopen, možná právě proto, že jeho dílo je zcela nadčasové a v harmonické složce jej překonal až o 200 let později Wagner, jediné dílo, které za svého života mohl publikovat tiskem, byly Matoušovy pašije. Bachova hudba byla vnímána jako konzervativní a po jeho smrti upadla na padesát let téměř v zapomenutí. Až počínaje Felixem Mendessohnem Bartholdym (který provedl jeho Janovy a Matoušovy pašije) se od první poloviny 19. století začala postupně opět více hrát.
Bach působil ve světských i církevních službách na různých místech Německa,. V 18ti letech působil ve svém prvním zaměstnání v kapele vévody Johana Ernsta jako houslista, později zde působil jako dvorní varhaník a komorní hráč. Dalším jeho významným působištěm byl Köthen /keten/, kde působil jako dvorní kapelník a při té příležitosti napsal svá nejvýznamnější instrumentální díla – Braniborské koncerty a Orchestrální suity. Jeho poslední a nejdelší působištěm se stalo Lipsko, kde se stal městským chrámovým kantorem. K povinnostem tohoto zaměstnání patřilo nacvičovat s chlapeckým sborem díla pro církevní potřeby a obstarávat hudbu k mnoha příležitostem..
Dílo:Johann Sebastian Bach byl mistrem polyfonie a přivedl k dokonalosti hudební formu fugy. Ve své bohaté tvorbě dokázal vyjádřit hluboké myšlenky umělecky přesvědčivým způsobem. Jeho hudební myšlení je pronikavé a jasné, přitom však nepostrádá výraznou citovost. Bach nebyl extravagantním umělcem, ale spořádaným otcem rodiny, praktickým a zároveň hluboce věřícím člověkem, který měl zároveň smysl i pro běžné pozemské radosti, což se vše odráží i v jeho díle. Jeho hudba se povznáší do dimenzí téměř nadpozemských a zároveň stojí pevnýma nohama na zemi, najdeme v ní pokoru a soucit s lidským utrpením i vřelou oslavu světského života. Přestože většina jeho skladeb byla psána na objednávku, Bach je dokázal naplňovat hlubokým obsahem.
Z Bachova díla víme o celkem 1126 hudebních kompozicích (označují se zkratkou BWV a pořadovým číslem) nejrůznějších forem. Přitom se velké množství dalších skladeb nedochovalo a do celkového počtu nejsou započítány ani autorem revidované verze skladeb a nejrůznější hudební kusy sloužící k výuce (etudy apod.) - celkově tak Bach složil nejméně kolem 1400 děl. Zde uvádíme ta nejvýznamnější.
V jeho díle nejdeme jedinou operu, ale složil celou řadu varhaních, klavírních, orchestrálních, komorních a vokálních děl. Některé se do současnosti vůbec nedochovaly.
Bach nežil v zrovna moc ideálním světě a svou hudbu netvořil bez kontaktu s tehdejší hudební komunitou. V jeho díle jsou čitelné vlivy italské hudby (forma kantáty), přímým vzorem při komponování instrumentálních koncertů mu byl italský skladatel Vivaldi, kterého obdivoval.
Navázal a propracoval formu taneční suity, v jejichž pomalých větách jsou patrné vlivy francouzské hudby. Velmi si vážil umění svých současníků, v mládí usiloval o to, být žákem Buxtehudeho a nelitoval ujít pěšky (v říjnu 1705) 320 kilometrů dlouhou cestu, jen, aby si jej vyposlechl. Faktem je, že Bachovo nepopiratelně originální a hluboké dílo je jeho vlastní svébytnou a vědomou syntézou a rekapitulací předchozího vývoje německé, italské a francouzské hudby.
Z duchovní hudby uveďme Janovy pašije, Matoušovy pašije, Mši h moll, Vánoční a Velikonoční oratorium
Díla pro orchestr, komorní díla v různém nástrojovém obsazení (také též koncertní a koncertantní skladby), různé Suity, Sonáty a partity pro sólové housle, Sonáty pro sólové violoncello,
Rozsáhlé klavírní dílo: Dobře temperovaný klavír, Goldbergovy variace, Trojhlasé a dvouhlasé invence
Varhaní dílo: Preludia a fugy, Toccata a fuga d moll ..
Polyfonní cykly
A jiné.
Zajímavosti:Bach se dvakrát oženil, měl 20 dětí. Čtyři synové se stali známými hudebníky: Carl Philip Emanuel Bach, Johann Christoph Friedrich, Johann Christian, Wilhelm Friedemann.
Poslechy:
Toccata a fuga d moll pro varhany
Poslechneme si hudbu ovlivněnou Antoniem Vivaldim a jeho instrumentálními koncerty, dále francouzskými tanečními suitami - z Orchetrální suity č. 3 Air, z Orch. suity č. 2 Badinerie...
Literatura:http://cs.wikipedia.org/wiki/Johann_Sebastian_Bach
M. Vozar: Hudební nauka pro Zuš, pracovní sešit 4. ročník, s.22-23

Houslová sonáta No. 1 G minor (BWV 1001) Bachův rukopis.